Změny v roce 2016 - 1. díl

PENB i u pronájmu

Od 1.1.2016 bude nově platit, že pronajímatel musí zajistit energetický štítek k nájmu bytu. Podle zákona je podpis nájemní smlouvy možný jen s energetickým štítkem budovy, ve které se nájemní byt nachází. Výjimku tvoří podnájmy bytů, kde majitel nevlastní byt. jednotku, ale jen družstevní podíl a k jednotce užívá právo nájmu.
Energ. štítek se musí objevit i v inzerci, v případě, že pronájem obstarává realitní kancelář, zodpovídá za informaci ona. Když majitel realitce nedodá ověřenou kopii průkazu energetické náročnosti, musí realitka v inzerátu uvést nejhorší energetickou třídu G.
Chaty a chalupy nemusí mít průkaz energetické náročnosti, v případě, že je užívaná jen část roku a odhadovaná spotřeba energie je nižší než čtvrtina spotřeby, kterou by objekt měl při celoročním obývání.

DPH na pozemky

V zákoně o DPH se k 1.1.2016 ruší výjimka pro stavební pozemky. V praxi to bude znamenat zdražení pozemků nebo nemovitostí, kde součástí převodu je i podíl na pozemcích, tak typické pro byt. jednotky. Ale jen v případě, že prodávající je podnikatel, jehož podnikatelská činnost se definuje jako „prodej nemovitostí s úmyslem tuto činnost opakovat“, neboli developerská činnost, a zároveň se jedná o zasíťované pozemky nebo pozemky, kde jsou sítě zavedeny v okolí. Pozemky od soukromých nepodnikajících majitelů nebudou daní zatížené. Ba dokonce ani pozemky majitelů/podnikatelů, u kterých nedochází k developerské činnosti.
U pozemků prodávaných developery dojde k citelnému navýšení ceny, a to až o pětinu. U pozemků v Praze se může jednat i o milion korun, v ostatních částech republiky zpravidla řádově ve statisících.

Prodej bytu 1+kk, 34m2, Rakovník
TOPlist