Odzvoní konec 100% hypotékám i v ČR?

Co je vlastně 100% hypotéka?

Jednoduše řečeno hypotéka bez vlastních zdrojů. Je to běžný nástroj kupujících jak koupit nemovitost bez vlastních úspor. Žadateli, který se nemůže prokázat vlastními zdroji, může banka schválit hypotéku na celou avšak jen odhadní cenu nemovitosti. Tato odhadní cena může být jiná, zpravidla nižší, než kupní cena. 100% hypotéku zpravidla získávají jen dlouholetí klienti bankovního ústavu, za předpokladu čistých registrů a vyšších příjmů.

Jak jsou na tom úrokové sazby hypoték?

Jsou dlouhodobě rekordně nízké a počet úvěrů roste. Za letošek se počítá s rekordní objemem sjednaných hypoték ve výši 175 miliard korun. Díky tomuto vývoji vše nasvědčuje, že dojde ze strany ČNB k omezení poskytování tzv. „stoprocentních hypoték“. Pokud by ceny realit začaly v následujících letech klesat a lidé by přestali stoprocentní hypotéky splácet, zůstanou bankám nemovitosti s hodnotou nižší než dluh. Což by mohlo mít za následek další realitní krizi.

Je však více než pravděpodobné, že tuzemské banky se bez tohoto opatření obejdou, počet poskytnutých stoprocentních hypoték je totiž minimální. Některé banky stoprocentní úvěry neposkytují vůbec. Podle prognóz odborníků je i tak budoucnost 100% hypoték nejistá. Může se v nejbližší době stát, že tento produkt na finančním trhu dlouho nezůstane. Zůstane jen možnost max. 90% LTV hodnoty nemovitosti.

Budoucí kupující však nemusejí mít obavu, že o tuto možnost úplně přijdou. Chybějící vlastní zdroje můžou nahradit dalšími finančními produkty jako jsou úvěry na bydlení či úvěr ze stavebního spoření a tím dofinancovat zbytek kupní ceny.

Jak je to v jiných státech Evropy?

Tak například Maďarsko přistoupilo ke stropu ve výši 75 procent hodnoty nemovitosti ve forintech. V případě euroúvěru jsou tyto limity šedesát, v jiné měně 45 procent. Slovenská národní banka tento rok zpřísnila poskytování stoprocentních hypoték, stanovila bankám podíl LTV mezi 90% a 100% na čtvrtletní bázi na max. 25%. V následujících čtvrtletí se má toto procento ještě snižovat. Hypoteční strop zavedli také ve Švédsku, kde je možné si půjčit jen 85% hodnoty nemovitosti.

Prodej zemědělského pozemku, 4025m2, Okoř, okres Praha - západ
TOPlist